Свободен софтуер с респект към твоята свобода
Първоначално никой не си представял, че софтуерът може да не бъде свободен; всеки програмист подкрепял общността със своя труд и ползите били за всички. Днес доминира противоположно разбиране – редица софтуерни компании контролират, ограничават потребителите и ги поставят в зависимост от своите продукти, като монетизират ограничаването на свободата по всякакъв възможен начин. Ние не приемаме този подход, защото държим на твоята свобода; и те подкрепяме в това да преминеш към напълно Свободен софтуер, който уважава свободата ти.
Свободният софтуер е свободен, защото уважава твоята независимост и неприкосновеност. Можеш без да искаш разрешение и без да дължиш плащане:
да ползваш софтуера за своите нужди;
да проучваш и променяш софтуера;
да споделяш софтуера с приятели;
да разпространяваш променените версии.
Гаранция за тези свободи е правото на безусловен достъп до Изходния код и Техническата документация на софтуера (без което не би имало как да го проучваш и променяш); и забраната срещу всяко последващо ограничаване на свободата и срещу всяко нейно поставяне в зависимост от несвободни компоненти (от което Свободният софтуер лесно би могъл да загуби свободата си). Тъкмо тази забрана срещу последващо ограничаване на свободата да четеш, разбираш и променяш софтуера, да го ползваш и споделяш с приятели, откроява най-усилено свободните софтуерни лицензи, свързани с концепцията Copy Left.
Когато говорим за Свободен софтуер, нямаме предвид, че той е безплатен. Съществуват редица примери със софтуер, който е безплатен, но изобщо не е свободен. Когато говорим за Свободен софтуер, имаме предвид неговата свобода, а не евентуално платената цена. Също така, когато говорим за Свободен софтуер, нямаме предвид софтуер с отворен код. Въпреки, че Инициативата за Отворен код следва сходни принципи като Движението за Свободен софтуер, целите са различни, а от там – и крайните резултати. Водеща за привържениците на Отворения код е технологията, за подобряването на която се предоставя достъп до изходния код. За привържениците на Свободния софтуер това безспорно е положително, но тук водеща остава свободата на потребителя и неговото право да знае, да приспособява, да споделя – без това да се разглежда като престъпление срещу нечия собственост.
На горните принципи най-пълно отговаря Проектът GNU, на който са базирани предпочитаните от НФТИНИ софтуерни решения. Общото при тях е, че уважават свободата на потребителя, не го изолират и не го поставят в зависимост или под контрол, за да монетизират неговите потребности или за да постигат други цели извън интересите му. Този подход съвпада напълно с нашите синдикални ценности и разбирания.
Насърчаваме те още сега да започнеш да работиш със Свободен софтуер! Ако решиш да го направиш и се нуждаеш от съдействие, ние сме насреща. Първите стъпки са само на един click / tap от теб:
Trisquel
Свободна операционна система (вместо Windows или MacOS например)Replicant
Свободна мобилна операционна система (вместо iOS или Android например)
(ограничена хардуерна поддръжка)Libre Office
Свободен офис пакет (вместо Microsoft Office или Office 365 например)AbiWord
Опростена програма за текстообработка (вместо WordPad например)Firefox
Свободен web-браузър (вместо Internet Explorer или Edge например)Thunderbird
Свободен email-клиент (вместо Microsoft Outlook или Apple Mail например)Pidgin
Свободен моментен комуникатор (вместо Skype или Viber например)7 zip
Свободен (раз)архиватор (вместо WinRaR или WinZip например)GnuPG
Свободен софтуер за подписи и шифроване (без разумен несвободен еквивалент)VLC
Свободен медиен плейър (вместо Windows Media Player или Winamp например)GIMP
Свободна програма за растерни изображения (вместо Adobe Photoshop например)KolourPaint
Опростена програма за растерни изображения (вместо Microsoft Paint например)Inkscape
Свободна програма за векторни изображения (вместо Adobe Illustrator например)Scanlite
Свободна програма за сканиране на изображения (вместо VueScan например)Apache HTTP Server
Свободен web-сървър (вместо Windows Server или IBM HTTP Server например)Libreboot
Свободен софтуер от ниско ниво (вместо BIOS или UEFI например)
(ограничена хардуерна поддръжка)h-node
Списъци на различни видове хардуер, съвместим със Свободен софтуер
Попитай ни, ако не намираш необходимия Свободен софтуер или имаш нужда от допълнително съдействие! С изключение на някои строго специализирани дейности, за всичко можем да предложим подходящо свободно решение, което в повечето случаи работи дори по-добре от несвободните алтернативи.